Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dzień Niepodległości w naszej Gminie

Treść

Zembrzyce
W br. obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w dniu 10 listopada 2009 r. Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach, odprawianą przez ks. Proboszcza Jana Kapustę w koncelebrze ks. Marka Kudłacika. W homilii ks. Proboszcz przypomniał losy Polski i jej walkę o niepodległość. W Mszy udział wzięły: władze Gminy z wójtem na czele, grono pedagogiczne i młodzież Zespołu Szkół Zembrzyce , Zembrzyckie Koło Mioduszyna i mieszkańcy Zembrzyc.
Po mszy dyrektor Zespołu Szkół p. Elżbieta Fidelus podała program obchodów, a w swym wystąpieniu podkreśliła rolę patriotyzmu, którego trzeba się uczyć, bohaterstwie , o którym trzeba pamiętać.
Wójt Józef Gąsiorek również nawiązał do rocznicy niepodległości, bohaterstwa żołnierzy walczących o wolność. Powiedział m.in. „.11 listopada to dzień święta narodowego, dzień radości z odzyskania wolnej Ojczyzny, to dzień w którym nasz Naród powstał z kolan , to dzień powrotu nadziei Polaków. Na ten dzień czekały pokolenia, czekali nasi pradziadowie nieustannie, ze łzami w oczach – modląc się do Boga „Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie”. To co wydawało się niemożliwe stało się rzeczywistością – pełna nadziei, pełna wiary – wolna - niepodległa - Polska.
Stało się to możliwe dzięki niezwykłemu męstwu polskich żołnierzy, patriotyzmowi ludności cywilnej oraz zabiegom dyplomatycznym. Pamiętajmy o bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk o niepodległość. W takim dniu jak dziś trzeba powiedzieć, że Wasza bohaterska śmierć wpisuje się w ciąg wydarzeń prowadzących do Niepodległości Polski.
Dziś jest to dla nas z jednej strony dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś dzień radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Każdego dnia walczmy o Polskę uczciwą i sprawiedliwą, każdy dzień zapisuje się na kartach historii. To już 91 rocznica Wolnej Niepodległej Polski. Przypominajmy te dni młodzieży, uczmy ją w ten sposób historii. Niech naszą tradycją pozostanie zapalanie zniczy na mogiłach bohaterów, często bezimiennych, dzięki którym mamy pokój.”
Następnie młodzież Zespołu Szkól w Zembrzycach przedstawiła bogaty w swej treści program artystyczny, przygotowany przez: mgr Elżbietę Kiepura, mgr Kazimierza Surzyna, mgr Edwarda Stopę i mgr Lucynę Polańską.
Złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w imieniu społeczności Gminy dokonali: wójt Józef Gąsiorek, przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Stypuła i sekretarz gminy Grażyna Fuja, przewodnicząca Koła Mioduszyna Janina Benisz, przedstawiciele Zespołu Szkół w Zembrzycach. Obył się apel poległych, uczczenie minutą ciszy ich pamięci, śpiewanie pieśni patriotycznych przez młodzież Zespołu Szkół w Zembrzycach i Zembrzyckie Koło Mioduszyna.
Tarnawa Dolna
W dniu 11 listopada Mszą Świętą za Ojczyznę, przygotowaną przez Akcję Katolicką odprawił w kościele parafialnym w Tarnawie Dolnej jej Proboszcz ks. Piotr Sulek. Homilia w całości poświęcona była bohaterstwu Polaków na różnych frontach walk niepodległoś-ciowych. Przypomniał również rolę dzieci w czasie walk wyzwoleńczych. Mszę wzbogacił udział członków Apostolstwa Seniora i Chorego, bierzmowanych i dzieci kl. II szkoły podstawowej. Dzieci kl. II przygotowały wypominki familijne, zaś bierzmowani wypominki patriotyczne. Zapalono znicze pod skałą Jana Pawła II i na Grobie Wojennym na cmentarzu parafialnym.

Grażyna Fuja
Sekretarz Gminy

Autor: G.Fuja

Tagi: niepodległość