Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Informacja o możliwości ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym: stypendium szkolne, zasiłek szkolny

Treść

Urząd Gminy w Zembrzycach informuje rodziców i uczniów o możliwości ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym:
a) stypendium szkolne
b) zasiłek szkolny

O świadczenia ubiegać się mogą uczniowie szkół publicznych i niepublicznych oraz słuchacze publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych
- do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia, zameldowani i zamieszkujący na terenie Gminy Zembrzyce.

O powyższe świadczenia ubiegać się mogą osoby, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł. netto miesięcznie.

Określony dochód netto powinien dotyczyć miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, czyli za miesiąc lipiec lub sierpień 2011 roku.

Pomoc przyznawana będzie w szczególności tym rodzinom, w których występuje:
- bezrobocie
- niepełnosprawność,
- ciężka choroba,
- wielodzietność,
- brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych,
- alkoholizm, narkomania,
a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe poparte zaświadczeniem.


Wnioski i inne dokumenty są do pobrania w pokoju Nr 1 Urzędu Gminy Zembrzyce (Gminny Zespół Obsługi Finansowej Szkół) od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 -15.00.
Informacji można zasięgnąć pod numerem tel. /033/ 8746 732


Termin składania wniosków upływa 15 września 2011 roku.


INFORMACJA DODATKOWA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ W SPRAWIE POMOCY MATERIALNEJ DLA UCZNIÓW

1. Stypendium szkolne nie może zostać przeznaczone na wsparcie materialne rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji, w ich codziennej egzystencji, ale na pomoc uczniowi w dostępie do edukacji, wyrównaniu jego szans edukacyjnych – pomimo niekorzystnej sytuacji finansowej jego rodziny.

2. Dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych tzw. „zerówek” nie są uprawnione do otrzymania stypendium szkolnego, gdyż nie są one objęte obowiązkiem nauki szkolnej lecz obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu.

3. Pomoc materialna udzielana w ramach ustawy o systemie oświaty ma z założenia charakter przedmiotowy, nie zaś pieniężny.

4. Dokumentem wymaganym do refundacji poniesionych kosztów jest imienna faktura VAT, rachunek, bilet miesięczny. W szczególnych sytuacjach (zakup za drobną kwotę, zakup na targowisku) dopuszcza się udokumentowanie wydatku pisemnym oświadczeniem kupującego.

5. Poprzez pomoc materialną dla ucznia należy rozumieć dodatkowe zajęcia oraz pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym.
- dodatkowymi zajęciami mogą być: zajęcia wyrównawcze, nauka języków,
zajęcia sportowe, taneczne, recytatorskie, kółka zainteresowań itp.,
- pomocą rzeczową może być: tornister, strój sportowy na zajęcia wychowania
fizycznego, podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, atlasy, słowniki
encyklopedie, instrumenty muzyczne, bilety miesięczne ucznia, abonament
internetowy, komputerowe programy edukacyjne, tusze do drukarek, materiały
do modernizacji komputera, wyjazd na wycieczkę szkolną, zieloną szkołę,
mikroskop (dla ucznia zainteresowanego biologią), luneta (dla ucznia
zainteresowanego astronomią)

Odzież i obuwie mogą stanowić pomoc o charakterze edukacyjnym jedynie w sytuacji, gdy wiążą się w sposób oczywisty i bezpośredni z procesem edukacji ucznia (np. strój na lekcje wychowania fizycznego, obowiązujący zgodnie z regulaminem strój szkolny) lub z jego zainteresowaniami i rozwojem jego zdolności (np. kimono dla ucznia trenującego karate).

Natomiast zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiającego uczniowi uczęszczanie do szkoły (kurtka, buty) nie może być finansowany w ramach stypendium szkolnego.

Autor: B.Łach

Tagi: stypendium