Rozwój obszarów wiejskich.
Treść
NBP i organizacje pozarządowe dla rozwoju obszarów wiejskich.
„Jak pozyskać fundusze Unii Europejskiej” – szkolenia dla rolników w ramach projektu Programu Edukacji Ekonomicznej NBP
Od 1 maja 2004 roku zmieniły się zasady funkcjonowania rolnictwa. W środowisku wiejskim jest wiele obaw o najbliższą przyszłość. W latach 2004 –2006 gospodarstwa rolne będą podlegać wzmożonej presji konkurencyjnej ze strony producentów z innych krajów Unii. W warunkach, gdy te gospodarstwa są w znacznej mierze niedoinwestowane, wymagać będą one szczególnie intensywnego wsparcia w pierwszych latach członkowskich.
Włączenie się polskiego rolnictwa do jednolitego rynku UE wymusi ponoszenie nakładów inwestycyjnych często wykraczających poza możliwości finansowe gospodarstw. Dlatego ważnym jest, aby jak największa grupa rolników została zainteresowana możliwościami stworzonymi przez fundusze Unii zwłaszcza w zakresie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ( PROW), a także Sektorowego Operacyjnego Programu (SOP), a także posiadała znajomość powiązań tych instrumentów, aby wzmóc korzyści i osiągnąć jak najlepszy efekt w rozwiązywaniu problemów obszarów wiejskich.
Celem projektu jest przekazanie praktycznej wiedzy na temat pozyskiwania środków z funduszy europejskich na realizację projektów gospodarczych i społeczno – gospodarczych.
Zakłada się, że odbiorcy nabędą wiedzę w zakresie:
Ponadto zostaną wstępnie przygotowani do pracy z doradcami rolnymi przy opracowywaniu biznes - planów. Podczas szkoleń odbiorcy zostaną poinformowani o instytucjach obsługujących rolnictwo, w których będą mogli otrzymywać pomoc informacyjno – doradczą w przygotowaniu wybranych działań.
Projekt realizowany będzie przez Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Doradztwa i Przedsiębiorczości „Agroaspekt” jako bezpłatne przedsięwzięcie informacyjno- doradcze i będzie miał charakter szkoleniowy. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego w ramach Programu Edukacji Ekonomicznej.
Szkolenia odbędą się w 10 powiatach województwa małopolskiego: krakowskim, proszowickim, miechowskim, myślenickim, suskim, wadowickim, oświęcimskim, wielickim, chrzanowskim, olkuskim.
W każdym powiecie zostaną przeprowadzone po dwa szkolenia.
Organizatorzy szkoleń dziękują Starostwom Powiatowym, Urzędom Miast i Gmin oraz innym instytucjom za współpracę oraz wsparcie organizacyjne, a także za działania promocyjne.
Zapraszamy mieszkańców obszarów wiejskich do uczestnictwa w szkoleniach.
„Wiedzieć – znaczy zyskać ”
Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Doradztwa i Przedsiębiorczości „Agroaspekt”
Autor: PG