Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Święto Niepodległości – Święto naszej Ojczyzny w Zembrzycach

Treść

Święto Niepodległości – Święto naszej Ojczyzny w Zembrzycach
Obchody w br. rozpoczęły się o godz. 17-tej dnia 10 listopada 2010 r. uroczystą Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach. Kościół zapełnił się dziećmi i młodzieżą, licznie zgromadzonymi mieszkańcami, kadrą pedagogiczną. Miejscową władzę reprezentowali: wójt Józef Gąsiorek, sekretarz gminy Grażyna Fuja, przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Stypuła. Byli radni miejscowości Zembrzyc, p. sołtys Maria Kuś i członkowie Rady Sołeckiej, w strojach regionalnych Zembrzyckie Koło Gospodyń Mioduszyna.
Msza poświęcona modlitwie za Ojczyznę, wspomnieniom o bohaterach. W swej homilii ks. Jan Kapusta Proboszcz Parafii przypomniał wiele ważnych wątków z naszej historii, drogę do odzyskania niepodległości. Zwrócił uwagę na niektóre ważne dla Polski daty historyczne. Bohaterstwo, ojczyzna , pamięć o historii i o ludziach ją tworzących , wolna i niepodległa Polska – to najważniejsze treści podane w homilii. Jak mówił , rok bieżący – to rok tragedii w Polsce. W Smoleńsku zginęła elita polskiej władzy , będąca w drodze w celu uczczenie poległych bohaterów w Katyniu. Były wezwania modlitewne, przygotowane na tą uroczystość, a na koniec mszy odśpiewane Boże coś Polskę …
Po mszy zebrani udali się pod pomnik na zembrzyckim rynku
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu przez Orkiestrę Dętą Rytm.
Następnie Dyrektor Zespołu Szkół w Zembrzycach p. Elżbieta Fidelus poprosiła Wójta o zabranie głosu .
W swym wystąpieniu wójt Józef Gąsiorek powiedział m. In.
„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości
ani prawa do przyszłości”,
/ słowa Józefa Piłsudskiego/
Równe 92 lat temu – po 123 latach zaborów, nasz kraj odrodził się i odzyskał niepodległość. Listopad 1918 r. był dla narodu polskiego okresem radosnego entuzjazmu. Spełniały się marzenia, wymarłych już, wielu pokoleń Polaków. 123 lata Polska nie istniała jako samodzielne państwo. Zaborcy chcieli zniszczyć wszystko co polskie, ale nie udało im się pokonać ducha narodu. Mimo prześladowań ze strony zaborców naród polski wytrwał, zachował swój język ojczysty, obyczaje, religię i wciąż czekał na odzyskanie niepodległej Ojczyzny.
Polska wróciła na mapę Europy. Wysiłek wielu pokoleń Polaków, okupiony krwią i życiem, nie został zapomniany. Będąc wdzięczni naszym przodkom za ich wiarę i niezłomność w walce o wolną i suwerenną Polskę oraz chcąc uczcić ich pamięć obchodzimy dziś uroczystość z okazji Święta Niepodległości.
Od kilkunastu lat żyjemy w kraju wolnym, niepodległym. Nie musimy dawać Ojczyźnie daniny krwi, lecz uczciwie, rzetelnie wypełniać nasze codzienne obowiązki. Musimy z szacunkiem odnosić się do tradycji, wartości chrześcijańskich i narodowych, brać czynny udział w życiu publicznym. Musimy pamiętać o naszych wyzwolicielach, oddawać im cześć, pamiętać o rocznicach. Mogiła, znicz, skupienie , chwilowa refleksja o czasach przeszłych i o bohaterach, czasem bezimiennych- ale bohaterach, dzięki którym mamy pokój. ..

„….Ojczyzna nasza to jest ziemia droga,
Gdzieś ujrzał słońce i gdzieś poznał Boga.
11 listopada jest to dzień niepodległości, to dzień radości. Niepodległość to inaczej wolność.
Nasi przodkowie, Polacy o niepodległość i wolność naszej Ojczyzny krew przelewali, bo Ojczyzna jest jak rodzinny dom. Ojczyzna i dom rodzinny to dar Ojca Niebieskiego.
Tu się dziecko pierwszy raz do Matki uśmiecha, tu się uczy polskiej mowy i Boga poznaje, tu modlić się zaczyna. Gdy przyjdzie komuś zostawić Ojczyznę i odjechać w świat daleki, to zawsze pozostanie w pamięci rodzinny dom i Ojczyzna….”
Na zakończenie swego wystąpienia powiedział : „Razem uczymy się historii, razem tą historię tworzymy” a wszystkim licznie zebranym podziękował za udział w uroczystości.

Głos otrzymała młodzież
„Żeby Polska była Polską”.
Uczniowie w wigilię rocznicy Odzyskania Niepodległości chcąc uczcić to święto oraz oddać hołd wszystkim Polakom, także naszym mieszkańcom, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie w obronie Ojczyzny i w obronie Polskości wspólnie z nauczycielami przygotowali dla mieszkańców występ upamiętniający 92 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Program przygotowali nauczyciele: mgr Elżbieta Kiepura, mgr Kazimierz Surzyn, mgr Edward Stopa, mgr Lucyna Polańska. Występowali uczniowie klas I-III gimnazjum oraz IV – VI klasy szkoły podstawowej.
P. Elżbieta Fidelus – Dyrektor ZS Zembrzyce podała kilka dat związanych z obchodzonym świętem:
- 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937 r.
/ czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości/.
- Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono dwukrotnie – w 1937 i 1938 r.
- W latach okupacji hitlerowskiej 1939 – 1944 oficjalne lub jawne świętowanie , podobnie jak każde inne przejawy polskości , było niemożliwe.
- Obchody Święta Niepodległości na dzień 11 listopada zostały przywrócone przez Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 r.
W ramach występu dzieci i młodzieży wspomnienia historyczne przeplatane były pięknie wyśpiewanymi piosenkami patriotycznymi. Występ ten dostarczył wielu wzruszeń zwłaszcza, że wspomnienia dotyczyły też osób poległych z miejscowości Zembrzyce.
Odbył się apel poległych, po którym wójt Józef Gąsiorek pod pomnikiem upamiętniającym poległych złożył wiązankę kwiatów, a sekretarz gminy Grażyna Fuja i przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Stypuła zapaliły znicze.
Kwiaty złożyli również i zapalili znicze:
- delegacja młodzieży szkolnej z ZS Zembrzyce,
- delegacja Zembrzyckiego Koła Gospodyń Mioduszyna.
Zembrzyckie Koło Gospodyń Mioduszyna odśpiewało kilka , przygotowanych na tą okoliczność patriotycznych utworów.
Uroczystość zakończona została koncertem Orkiestry Dętej Rytm .
Wszystkim, którzy przygotowali uroczystość, brali w niej udział wójt Józef Gąsiorek składa serdeczne podziękowania.
Szczególnie ks. Proboszczowi Parafii Św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach , Dyrekcji, gronu pedagogicznemu, dzieciom i młodzieży, KG Mioduszyna, orkiestrze dętej Rytm i całej społeczności .
Zdjęcia w dziale Fotogalerie - 2010
Sekretarz Gminy
Grażyna Fuja

Autor: g.fuja

Tagi: ojczyzna